"OES Championship 1999"
Moscow 24.04.1999
  Judge: Т. Spiewankiewich (Poland)

Males/Baby class
V.P. - 1
Best Baby
ESTOP
09.11.1998, (Gordost' Rossii Alan Kleef – Daniela), ow. Berdnikov
Males/Junior class
ex. - 1
Best Junior
YANKO RINIKON
16.04.1998, (Oakferm Cool Runings - Yanina Pif Edel), ow. Tishkova
ex. - 2
Arlekin
26.12.1997, (Bushar Blu Ctar– Amal), ow. Guirin
ex. - 3
Azor
26.12.1997, (Bushar Blu Ctar - Amal), ow. Lysova
ex. - 4
DENIS
27.04.1998, (Jolli Glews Humptydumpty – Idel), ow. Kirillov
ex.
YAKOV RINIKON
16.04.1998, (Oakferm Cool Runings + Yanina Pif Edel), ow. Nazarova
ex.
DIAS
21.01.1998, (Yanis – Dulsina), ow. Savchenko
V.G.
DUGLAS 
27.04.1998, (Jouli Glews Humptydumpty – Idel), ow. Shvedova
Males/Intermediate class
ex. - 1
CAC
Candidate to Club Champion
BIG BEN
01.01.1998, (Sweet Expresions Cheerio Dimple - Binoni Kling Ayum), ow. Burkin
ex. - 2
R.CAC
GORDOST' ROSSII ARNY
02.01.1998, (Sweet Expresions Cheerio Dimple - Yadjina Jessika Edel), ow. Steshenko
ex. - 3
QUEEN LIGHT APOLLON
09.07.1997, (Inzider aus dem Elbe-Urstromtal- Yuta Edel), ow. Zabelin
ex. - 4
ZAYRON KLAYD
22.01.1997, (Grayn Vulf Laki Fayn – Levetc Zollivays)
ex.
HOLLI BOB DEBS
16.10.1997, (Bandit Greyt Dans – Ilga barbi), ow. Kuznetsova
ex.
YUNCHAR
29.07.1997, (Breyn Blyu Star – Yusta Kvin), ow. Hachatryan
ex.
YURBIS
29.07.1997, (Breyn Blyu Star – Yusta Kvin), ow. Lebedeva
V.G.
YUKON
29.07.1997, (Breyn Blyu Star – Yusta Kvin), ow. Golubkova
V.G.
GOSHA
08.09.1997, (Harley Devidson Blyu Star – Genrieta), ow. Legonkova
V.G.
ARNI
11.01.1998, (Jolli Glews Humptydumpty – Delfi jl Krass Lyukav), ow. Safonova
Males/Open class
ex. - 1
CAC
Candidate to Club Champion
LEVETS ZERCY
01.12.1995, (Harley Devidson Blu Star - J'Barby), ow. Ovchinnikova
ex. - 2
R.CAC
ILLARION
11.10.1996, (Dandy Dance – Nikoletta), ow. Dankina
ex. - 3
ARON
23.12.1996, (Stenford Blu Star - J'Barby), ow. Kuzmina
V.G.
BOBBI
(Goodman f.z. White Angel – Bernal Silver Klaud Alegro), ow. Hyrulin
V.G.
VAIT BOB GLES F`EGOR
(Irland Frend Deniel Dans – Bebi Lav Star), ow. Antonova
V.G.
TAYGER
26.01.1997, (Zhemchug – Senta Gortan), ow. Blagodareva
Males/Winner class
ex. - 1
CAC
Candidate to Club Champion
DREYK
27.12.1996, (Ronald Lin - Bonifatsiya Antalis), ow. Tikhomirova
ex. - 2
R.CAC
DELIRUMVET ARCHIBALD
02.01.1995, (Jemchug - Adelina Reiny), ow. Istomina
Males/Champion class
ex. - 1
CAC
BOB
Club Champion
ENUR
20.06.92, (Aton - Kleopatra Glen), ow. Sokolov
ex. - 2
JOLLI GLEWS HUMPTYDUMPTY
27.12.1995, (Sweet Exspression`s Dappere Dodo - Jolly Clews Finaly Fascination), ow. Rudakova
ex. - 3
HARLEY DEVIDSON BLU STAR
13.06.1993, (Goodman f.z. White Angel - Bailain), ow. Yarmolenko
Females/Puppy class
V.P. - 1
Best Puppy
CHARLINA
16.1.0.1998, (Billivyu – Deli Rumvet Amanta), ow. Istomina
Females/Junior class
ex. - 1
ALMAZNIY MOI VENETC GERDA
09.04.1998, (Gudman a the Wite Angels - Bonni Blue Star), ow. Nemetdinova
ex. - 2
ALICIA
26.10.1997, (Jemchug – Anda), ow. Studenikina
ex. - 3
ZELMA
10.11.1997,( Yanis - Levets Zlata), ow. Tikhomirova
ex.
ALMAZNIY MOI VENETC GERTCOGINYA GLORIA
09.04.1998, (Gudman a the Wite Angels - Bonni Blue Star), ow. Velikanov
ex.
DAMELIYA
21.01.1998, (Janis – Dulsina), ow. Salnikova
ex.
ALMAZNIY MOI VENETC GOLDA MEER
09.04.1998, (Gudman a the Wite Angels - Bonni Blue Star), ow. Ulyanov
Females/Intermediate class
ex. - 1
CAC
Club Champion
BEVERLI
01.01.1998, (Sweet Expresion`s Cheerio Dimple - Binony Kling Ayum), ow. Kolechnikov
ex. - 2
R.CAC
KARUND ZHU ZHU
30.11.1997, (Oakfarm Cool Runnings - Karund Zhenevieva), ow. Grigoryan
ex. - 3
Adel
26.06.1997, (Grain Vulf Luky Fayn – Arzana), ow. Dorokhov
ex. - 4
ZINDI MEDISON
22.01.1998, (Grain Vulf Luky Fayn – Levetc Zollivays), ow. Vinogradova E.
V.G.
VAYLD-NESSI
03.09.1997, (Harley Devidson Blu Star– Volli), ow. Gracheva
V.G.
VANDA
03.09.1997, (Harley Devidson Blu Star – Volli), ow. Roksanov
Females/Open class
ex. - 1
CAC
Candidate to Club Champion
SKY HARVEST VICTORIYA KROWS
16.12.1996, (Bandit Great Dance - Polunochnoe Solntse Arabella), ow. Skorokhodov
ex. - 2
R.CAC
VITTA BLUE BEAR
23.03.1995, (Dandy Dance – Agata), ow. Papkov
ex. - 3
AMAL
04.05.1995, (Ayko f. Grau Ber - Algerda Reini), ow. Lanshakova
ex. - 4
BYUTI SKAY LILIANA
24.11.1995, (Enur – Irma Dans), ow. Kazakova
ex.
ANITA
04.05.1995, (Ayko fon Grauen Bear – Algerda Reyni), ow. Gordina
V.G.
ASOL
06.07.1993, (Gudman a the Wite Angels - U), ow. Kuzminikh
Females/Winner class
ex. - 1
CAC
Candidate to Club Champion
BRIDZHIT
31.12.1995, (Sir Archibald - Red Wood Barbara), ow. Reznikova
ex. - 2
R.CAC
DEBORA SHEGI TRENZHE
11.09.1997, (Enur - Vendy Gles f'Egor), ow. Soldatova
ex. - 2
DALILA
27.12.1996, (Ronald Lin - Bonifatsiya Antalis), ow. Tikhomirova
Females/Champion class
ex. - 1
CAC
Candidate to Club Champion
TIDY
28.02.1995, (Keil Blue Angel - Petersburg Revisanta), ow. Koroleva